Víťazi a porazení.

Autor: Roman Vadina | 16.2.2015 o 15:13 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  762x

Výsledky referenda ma napĺňajú optimizmom. Najúspešnejšie referendum na Slovensku vygenerovalo mnoho víťazov a málo porazených.

Je zriedkavým šťastím pre organizátora akéhokoľvek ľudového hlasovania dosiahnuť stav, že bez ohľadu na to koľko ľudí je za, koľko proti a koľko ľudí na to kašle, všetci sa cítia ako víťazi. Nie som si istý, či v dejinách našej parlamentnej demokracie zavládla taká spokojnosť po ktorýchkoľvek parlamentných, prezidentských, či komunálnych voľbách.

Prvým a najjasnejším víťazom je Aliancia za rodinu (AzR). Podľa vyjadrení jej čelných predstaviteľov sú s výsledkom maximálne spokojní. Oslovili a k hlasovacím urnám pritiahli viac ako 21% oprávnených voličov, čo je takmer milión ľudí. Prajem im ten úspech. Akurát pri takomto pozitivistickom prístupe by bola úspechom i 10% účasť. Veď nie je vôbec jednoduché pritiahnuť k volebným urnám ani pol milióna svojich podporovateľov. Dokonca úspechom by bolo i keby neprišiel ani jeden jediný volič. Predsa rozprúdenie angažovanej celospoločenskej debaty možno takisto považovať za svoje víťazstvo. Vlastne sa stali víťazmi v momente vypísania referenda. Ostatné je len matematika a štatistika.

Druhým a najefektívnejším víťazom je homosexuálna komunita (neviem či a ako sú organizovaní). Bez investície jediného eura sa im dostalo propagácie a diskutovalo sa o ich spoločenskom, právnom a kultúrnom postavení v rozsahu, ktorý nemal za posledných viac ako dvadsať rokov obdobu a ktorú by si nikdy nezaplatili. Bez tejto diskusie by som napríklad nevedel, že už len Slovensko, Poľsko, Ukrajina a ďalšie krajiny na východ od nich bránia baštu nejakej formy partnerstva, či manželstva založenej výhradne jednou ženou a jedným mužom. V každom prípade predstaviteľom homosexuálnej komunity sa stačilo usmievať a neprovokovať. To i robili a zvyšok za nich urobili médiá a mediálne známe osoby. Gratulujem.

Tretím a najstarším víťazom je cirkev, predovšetkým tá katolícka. Ochrana tradičnej rodiny a jej hodnôt považovala a považuje po stovky rokov za jednu zo svojich hlavných úloh. Ale neustály boj je únavný. Možno i preto klesá počet jej víťazstiev. Veď na Slovensku pripadá viac ako 41 rozvodov na 100 uzavretých manželstiev. Ale nevadí. Referendum ukázalo, že Slováci sa už nespoliehajú na cirkev ako na jedinú inštitúciu, ktorá im má pomáhať a chrániť ich. Inštitucializovaná cirkev tak dostala na chvíľu priestor zdvihnúť zrak z biblických textov, vyjsť z kazateľníc a farností a v tichosti pomáhať predovšetkým netradičným rodinám v ktorých vládne strach, nedostatok, choroby, staroba, násilie a nevzdelanosť. To je príklad pomoci a pokory, ktorý by sme mali my ostatní nasledovať. A možno niekde v tom tichu započujú i hlas pápeža Františka.

Štvrtým a posledným víťazom sú všetky politické strany. Pred referendom len nejasne koktali svoje postoje (až na dve výnimky), pretože nebolo jasné kto vyhrá. A pohnevať si veľkú časť potenciálnych voličov nepovažovali za rozumné. Ale výsledky jasne ukázali, že otvorením témy registrovaných partnerstiev, právnym a spoločenským ukotvením vzťahov založených osobami rovnakého pohlavia nič nestratia, dokonca môžu získať politický a voličský kapitál. Nebude treba politicky bartrovať. Myslím, že takmer všetci si vydýchli.

A porazení. Niekoľko sťažujúcich sa jednotlivcov, ktorým sa zdá, že to ich víťazstvo zaniká medzi víťazstvami tých ostatných a ich pravda nie je uvádzaná ako tá pravdivejšia pravda.

Je tu ešte jedna veľká skupina, ktorej hrozí prehra. Tradičné i netradičné rodiny, rodiny a jednotlivci, ktorí potrebujú nejakú formu pomoci. I keď mám horký pocit, že o nich v tomto referende vôbec nešlo, možno by sa víťazi referenda mohli spojiť a niečo pre nich urobiť.  A mám celkom jasnú predstavu o usmievavom a pokojnom lídrovi tejto koalície.

A referendová bodka? Čakám na ňu. Dávam jej ešte tak dva - tri týždne. Musí prísť. Nahrávka hlasu Tomáša Bieleka, žiadajúceho vytlačiť svoj susedský list vo veľkom množstve a zaplatiť na ruku bez DPH.

Nemyslel som si, že to napíšem. Chvála Pánu Bohu za toto referendum.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?